Auto keraamiline vaha on viimasel ajal ka meil Tartus aina rohkem küsima hakatud (siiski on tegemist auto keraamilise kaitsega, mida reaalselt otsitakse). Paar aastat tagasi pidin klientidele selgitama, mis asi see üldse on. Paljude jaoks tundus see uskumatu ja võimatu. Praeguseks on pea iga autoomanik midagi sellest uuemast tehnoloogiast kuulnud. Põhiline küsimus auto omaniku jaoks jääb, kas ta saab ikka usaldusväärse toote ja töötluse oma autole. Eks neid “nano-H9-teemant-kõva-kaitse” tüüpi trikitajaid on ka palju välja ilmunud.

Käesolevasse artiklisse olen koondanud palju nüansse, mida olen ise täheldanud või mida on kliendid minu käest küsinud. Olen kokku kogunud hulganisti poolt argumente. Samuti reastasin üles ka 10 nn müüti või väärarusaama, mida olen kuulnud.

Siin on väike mõttearendus ka nimetuse teemal. Inimesed otsivad neid tooteid, kui keraamiline vaha ja keraamiline kaitse. Päris korrektne oleks toote purgi pealt tõlkida ceramic coating – keraamiline kate. Aga mis seal ikka? Lõppkokkuvõttes on ju oluline, et inimesed saavad aru, millest on jutt.

Näiteks on samuti rahvasuus tuntud sisuliselt ebakorrektne väljend – auto keemiline puhastus. Tegelikult oleks selle teenuse kohta korrektne öelda auto salongi märgpesu.

See “auto keraamiline vaha” on meie poolt viimase 58aasta jooksul pandud ligi 900-le autole.  See on parasjagu suur kogemus. Seeläbi oleme meil kasutatavaid keraamilise kaitse tooteid õppinud hästi tundma. Oleme õppinud aru saama, kuidas need käituvad autole peale kandmisel ja hiljem ka auto hoolduse käigus. Esimesed tehtud tööd on meil teostatud tänaseks juba enam kui  8 aastat tagasi. Kui sul peaks olema huvi oma auto ka ära kaitsta meie vedelklaasi või keraamilise kaitsega, siis vaata hinnakirja siit. 

Ning, enne kui artiklit hakkad lugem, vaata seda videot. Selle  teema on ka üks peamisi põhjusi, miks inimesed pettuvad. Aga kui palju on selleks pettumuseks tegelikult põhjust, vaata juba alljärgnevast videost. 

Vaata auto keraamilise kaitse sooduspakkumist ja lisa-allahindluse kohta SIIT!

Siin on 10 põhjust, miks autoomanik võiks valida keraamilise kaitse (auto keraamiline vaha) oma autole:

1. Füüsikaline tugevus ja vastupidavus kriimudele. 

Auto keraamiline kaitse (aga mitte tegelik keraamiline vaha) annab autole kordades tugevama kaitse kui nn vana tüübi vaha. Olles ise järgi proovinud, on efekt märgatav. Samuti olen saanud klientidelt tagasisidet, et kriimud jäävad nagu vähem silma. See tähendab, et enamus inimesi ei suuda nagunii hoida oma autot täielikult kriimuvabalt mitu aastat järjes. Küll aga säilib keraamilise kaitsega auto üldine  ilme märgatavalt paremana. Pika bla-bla jutu asemel vaata seda, vaid 20 sekundit pikka videot: 

2. Õige keraamiline vaha peab vastu  pigileotusele (ka meie kodused katsed kinnitavad seda).

Olen ise leotanud keraamilise kaitse tükke pigileotuse sees ligi 4 kuud. Korduvalt on pigileotus topsist ära auranud. Olen seda jälle pidanud lisama, et katset jätkata. Mingil hetkel (umbes 4 kuud oli täis saanud) enam ei viitsinud seda lisada, kuna ei näinud sellel erilist mõtet. Minu jaoks oli see katse ennast tõestanud ja vajaliku  andnud.

3. Sobib põhjamaadesse 

Põhjamaad on (Eesti ja meie naaberriigid) üks hullemaid kohti, kus auto võiks maa muna peal olla. Talvel on meil pigi, sool jne. Suvel aga putukad. Selline aastaringne koormus auto välispinnale.

4. Kaua kestev keraamiline vaha = kaua kestev läige.

Nii tavaline vaha kui keraamiline vaha panevad auto värvipinna rohkem läikima. Hallidel ja valgetel autodel on seda ehk mõnevõrra vähem tajuda. Musta värvi (ja kõik tumedat värvi) autod näitavad seda aga palju paremini välja. Isegi poleeritud auto läigib keraamikaga paremini, kui ilma. Kuna keraamiline vaha ise kestab autol kaua, siis on ka läike kestvus parem. 

5. Auto keraamiline vahatamine annab reaalselt kauakestva kaitse. 

Eks nende pikaajaliste kaitsete puhul on oluline ju see, et mikrovigastused (või muud kahjustused), mis on autole tekkinud, oleksid kaetud pikka aega. Üks parimaid näiteid on mul enda isiklikul autol. Need kes, on olnud näiteks Audi omanikud, teavad väga hästi, et hukka läinud hõbedasi katuse reelinguid on praktiliselt võimatu saada tagasi läikivaks. Nii kummaline kui see ka ei ole, ei aita seal ka poleerimine. Seetõttu olen teinud just reelingute peal ka keraamika ja vedelkaasi katseid. Ühel päeval jäi mulle auto tanklas eriti hästi silma see vahe, kus on keraamikat testitud.

Olgu lisatud, et reelingu tagumise otsa peal on vedelklaas olnud pildistamise hetkeks ligi 4 aastat. Keskel ja ees on keraamiline vaha olnud vaid natukene vähem. See, et pind on endiselt keraamikaga kaetud, on sellisel pildil väga hästi näha. 

vedelklaas paneb kahjustunud pinnad läikima

6. Kokkuvõttes säästab kvaliteetne auto keraamiline vahatamine aega.  

Mulle tundub, et siin on sobilik luua võrdlus uuema ja vanema auto kasutamisega. Kui ostad uuema auto, maksad liisingut aga remondis kulutad vähem aega ja tõenäoliselt ka raha. Uuemad autod on reeglina ka säästlikumad. Kui aga sõidad väga vana autoga, siis auto võib vajada väga palju remonti. Seega kaotad rohkem raha ja aega (remondi töökodadega tegelemiseks) ning kütusele.

Lõppkokkuvõttes ei pruugi odavama auto pidamine olla odavam. Nii on ka vahatamise ka keraamilise kaitsega. Toode on küll kallim, kuid selle eest saad ka palju rohkem. Ja kui korrektselt regulaarselt autot vahatada, siis on 2-3 aastase perioodi peale rahaline kulu umbes sama, mis kulu vedelklaasi peale. Vaata hinnakirjast järgi.

Graafik keraamiline ja vedelklaas kaitse vs vaha

7. Meie keraamiline vaha annab rohkem on aega reageerida enne kui tekivad putukate või linnu väljaheidete kahjustused.

2018 sügisel suhtlesin Automechanika messil Frankfurtis erinevate tootjate esindajatega. Putuka jääkide ja linnu väljaheidete kohta räägiti praktiliselt sama juttu. Vedelklaas ja keraamiline kaitse annavad autoomanikule nn. lisa-reageerimise aega putuka jäägid ja linnu väljaheite ohutuks eemaldamiseks. Hinnanguliselt  on see lisaaeg kuni 7 päeva.

Kui nüüd asja loogiliselt võtta, siis seda “umbes aega” mõjutavad mitmed nüansid. Näiteks: 

  • Laki kõvadus ja kvaliteet.
  • Auto värvi toon. Tumedad autod lähevad päikese käes kuumemaks. Temperatuur on teatavasti üks keemilise reaktsiooni kiiruse teguritest. Sõltuvalt auto värvist on temperatuuri vahe 2 kuni 3 korda. Mõõtsin ise. Õhutemperatuuriga 21 kraadi, päikese käes, keskpäeval hõbedaste autode temperatuur oligi 21-24 kraadi kanti. Musta värvi auto pind aga saavutas 68 kraadi sel päeval.
  • Kas auto pargitakse nende plekkidega pidevalt päikese kätte.
  • jne

8. Korraliku pesu järel säilib auto kauem puhtamana. 

No jällegi on nii, et kui pesta terve auto, siis ehk ei saa aru, kui palju see auto ikkagi puhtam püsib. Aga mina tegin reaalse katse: ma poleerisin ja katsin vedelklaasiga pool autot. Nõnda on hea näha erinevates oludes, kui suur mustuse/puhtuse erinevus jääb töödeldud ja töötlemata pinnal. Öeldakse, et üks pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna. Siin blogis on selle katse illustreerimiseks 14 pilti (ehk siis väärt 14 000 sõna :) )

9. Mustus tuleb lihtsamini maha.

See argument on ilmselt oluline neile, kes ise oma autot hooldavad ja pesevad. Kui sa tellid autopesu nagunii autopesulast, siis ilmselt sind ennast väga ei huvita, kui mugav ja mõnus autopesijal on sinu autot pesta. Onju? Siiski, kui tahad vahepeal ise iseteenindus pesulas pori maha lasta, siis on see argument A oluline. Silmas peaks pidama seda, et kui auto on ikka pikalt pesemata ja pigine, siis ei saa ka keraamilise kaitsega töödeldud autot hästi puhtaks. 

10. Võrreldes vahaga on kaitsekiht autol paksem.

Tehaste antud  infost on kuulda olnud, et auto keraamilise kaitse ja vedelklaasi kihi paksus on 3-5 mikronit  (kindel on see, et ükski vaha ). Oleme ise teinud katseid värvi paksuse mõõtjaga ning tundub, et umbes nii see ka on. Saan täna väita vaid seda, et nõnda mulle tundub, kuna oleme kasutanud lihtsat käsitsi mõõtmise tööriista. Sellel on mõõtmistäpsus  +/-3 mikronit.

Küll aga on korduvad mõõtmised siiski näidanud, et 3-5 mikroniline vedelklaasi kaitsekiht on üsna reaalne. Ühegi vahaga ei ole mul õnnestunud tuvastada üldse mingit lakikihi paksuse muutust. Internetist olen leidnud pealtnäha usaldusväärset infot, et vahade paksus on ca 20 nanomeetrit. 

10 müüti nn. mille osaliseks auto keraamiline vaha on saanud.

Et meie kliendid oleksid meie toodetega rahul, peame olema ka hoolsad, et ei tekita neile valeootusi. Järgnevalt toon välja mõned niinimetatud müüdid, mida olen kuulnud.

1. Keraamiline kaitse teeb auto kriimu-kuuli-kindlaks.

Paljud on küsinud, et ega keraamikaga autole kriime ei tule üldse. Tegelikult see päris nii ei ole. Nagu ütles ka Malco tehase asepresident Seth Glauberman: Ainult superman on kuuli kindel. Reaalsus on see, et vedelklaasiga töödeldud auto korjab mõnevõrra vähem kriime. Isegi osaliselt kriimustatud ja määrdunud auto särab justkui rohkem, kui varem.  Need on klientide sõnad. 

2. Edaspidi pesen autot ainult survekaga. Pole isegi leotusaineid vaja. Mustus lausa lendab minema. Nano aine ju ikkagi.  

Reaalsus on jällegi veidi kehvem. Hoolimata kõikidest ägedatest reklaamvideotest internetis, vajab auto siiski ka nn päris pesu. Seda eriti naastrehvidega sõitmise perioodil. Siis lendab teedel palju lahtist pigi ja sind ei päästa ka see, et sinu autol on  lamellrehvid. Kahjuks nii on.

3. Pigi ei jää ka autole.

Mõned kliendid on mulle küll vätnud, et pärast keraamilise katte paigaldamist jääb justkui pigi vähem autole. Siiski, igapäevaselt autopesu juures oleva isikuna ma seda argumenti liialt tugevaks ei pea. Ehk tõesti natuke vähem jääb pigi autole, aga müügi argumendiks ei ole ma ise seda kunagi pidanud.

4. Kui keraamiline kaitse peal, siis on auto kogu aeg nii hüdrofoobne nagu reklaamvideotes näitab. Viskame porivett peale ja auto on jääb puhtaks.

Seda trikki tehakse ka vahade reklaamvideotes, et tõmmata tähelepanu. Oluline vahe on aga selles, et auto on eelnevalt täiesti puhas ja tõenäoliselt on vaha või keraamika ka värskelt paigaldatud. Seda ei saa aga võrrelda näiteks sellega, et sõidad vihmase ilmaga maanteel ja auto jääb sama puhtaks. Olgem ikka realistid. 

5. Auto keraamiline vaha kaitseb täielikult putukate laikude ja linnu väljaheidete söövitava toime eest.

Nagu eelpool juba mainitud. Keraamiline kaitse lihtsal lisab teatud turvalisust värvkattele. No umbes nii nagu turvavöö lisab turvalisust sõitjatele. Kumbki ei ole selles mõttes absoluutne. Ka turvavööga on võimalik ennast vigaseks või surnuks sõita (eriti kui eirata muid nõudeid nagu näiteks lubatud maksimaalne sõidukiirus).

Kuigi alljärgnev minu enda tehtud pilt lubab meil fantaseerida, et tõesti keraamika kaitse nii vinge, tuleb siiski täita nn hoolduse nõudeid, et auto ei saaks kahjustatud:  putukad ja linnu väljaheite larakad tuleks eemalda maksimaalselt nädala jooksul (parem, kui teed seda paari päeva jooksul). 

Alljärgnevatel piltidel on ühe hommiku “üllatus”. Eelmisel päeval olin just auto ära pesnud ja siis hommikul (10 ajal) oli linnusitt auto katusel. Positiivne on aga see, et vähemalt sel korral ei jäänud see vedelklaasi tõttu üldse kinni. Sõitma hakates viis tuul selle minema.

nn auto keraamiline vaha efekt - tegelikult vedelklaas.jpg

nn auto keraamiline vaha efekt - tegelikult vedelklaas

6. Keraamiline kaitse koorub maha nagu ussinahk.

Tuleb tunnistada, et seda on küsitud minu käest no ikka kümneid kordi. Kui keraamika hakkab maha kuluma, et kas auto jääb siis laiguline. Vastuseks sellele hirmule, keraamiline kaitse kulub maha samal põhimõttel nagu vaha. Ta laguneb keemiliselt ja kulub füüsiliselt. Mingil hetkel seda enam lihtsalt ei ole. Kindlat kadumise hetke ei ole võimalik kindlaks tehagi. 

7. Hüdrofoobsus = kaitse.

Nii see kindlasti ei ole.  Aga kuidas siis teha kindlaks, kas auto värvi pinnal on veel kaitse peal? Ega seal lihtsat ja väga kindlat võimalust ei olegi. Mõnes mõttes peaks seda käsitlema nagu auto õli vahetust. Kui tootja on ette näinud, et mootoril tuleks õli vahetada iga 15 000 km tagant, siis ei olegi mõtet “vaadelda ja maitsta” õli mootoris. Kui kilometraaž saab täis, vahetame õli ära. Keraamikasse võiks suhtuda sama moodi. Kui 2 aastat saab täis, siis paneme uue kaitsekihi peale.

8. Kui keraamiline kaitse, siis on “purunematu”.

No tegelikult on eriti talvisel ajal vaja mõelda värvipinna hoidmisele. Sorry, aga kui su lumehari muutub selliseks “tuustikuks”, nagu alljärgneval pildil, siis ei päästa sinu autot küll ükski keraamika ega muu nanoaine. 

lumehari autole

9. H9 on ju vaid natuke nõrgem kui teemant.

H9 Moh’i skaala järgi on vaid üks aste nõrgem, kui teemant. Kui võtta veel teadmiseks, et ka teras on sama skaala järgi H4- 4,5 siis peaks ju auto muutuma tõsiselt kuulikindlaks. Siiski ei tasu lasta ennast hullutada teatud mõttes kontekstist välja tõmmatud detailidega. Tegelikult keraamiline kaitse vaid sisaldab neid mineraale mis on tugevusega H9. See annab tootele tugevust ja kriimukindlust juurde.

Õnneks on viimasel ajal seda trikitamist vähemaks jäänud. Vähegi viisakamad ettevõtted toovad välja, et tugevus 9H on siiski pliiatsi testi põhjal

10. Mingi nano aine.

Nano on see, mis ajab inimesed hulluks. Kui on nano aine, siis järelikult on kivikõva ja igavene. On ka nano kiirvahad, nano-püsivahad jne. Nano tähendab lihtsalt seda, et katteainega ja kaitstava pinnaga tekib parem side. Paljud vahad kuivavad kiiremini ja ka keraamikad arenevad edasi nii, et kõik ei vajagi infrapunase lambi abi, et kaitsekiht autol kivistuks piisavalt ära.

Olen endamisi loonud siin võrdluse reklaamis kasutatavate lausetega stiilis:”… ja aitab kaalu langetada”. Saamata päris hästi aru, kuidas miski toimib, luuakse inimesele alateadvusesse side positiivse ootusega  – H9 ja nano aine. 

Vaata auto keraamilise kaitse sooduspakkumist SIIT!

Kokkuvõte.

Tundub, et auto keraamiline vahatamine on nüüd korralikult läbi nämmutatud. Juhin igaks juhuks veelkord tähelepanu, et see mida tegelikult enamus inimesi otsib, ei ole tegelikult auto keraamiline vaha. Rivistasin üles hulganisti poolt argumente ja ka müüte. Ehk tekib nüüd autoomanikul sisetunne, kas ta auto vajaks seda kaitset või mitte.

Mõne jaoks ehk tundub, et kuna see keraamiline kaitse ei olegi absoluutne, siis ei ole ka mõtet seda autole panna. Mõni on ka lihtsalt “vaha usku” või ei soovi korraga keraamilise kaitse kulutusi teha. Siis on mõistlik võtta minuga ühendust tel 5511300. Kindlasti leiame lahenduse.