Paneme sinu auto isegi paremini läikima, kui uued autod autopoes. 

Tundub võimatu missioon? Tegelikult mitte. Võimatu missioonina võiks see olla vaid paari üksiku autotootja puhul. 

Aga millest siis jutt? Kas uued autod on poes kriimulised, või mis? Ei ole. Jutt käib värvipinna siledusest. Kindlasti on nõudlikumad autoomanikud märganud, et ka uuel autol on värvi pind krobeline (tuntud väljendid selle kohta on ka “apelsini koor” ja “kananahas”).

Alljärgneval pildil on uue Mercedes-Benz V klassi värvipinna krobeline peegeldus.

Apelsini koor uue auto värvkattel

Millest tuleb see krobelisus? Vanasti olid ju autod ju palju siledamad?

Teooriaid on liikvel mitmeid. Üks teooria on, et autode värvipinna krobelisus tuleneb tänapäevasest automatiseeritud autode värvimisest ja värvi tehnoloogiate üleminekust lahusti baasil värvidelt vee baasil värvidele. 

Lahusti baasil värvid loovad kiiremini polümeeri ahelate ristsidemed, mis muudavad värvi kiiremini stabiilseks ja tugevaks. Veebaasil värvide puhul toimub ristsidemete loomine aga mõnevõrra pikema aja jooksul. Vee täielikuks eraldumiseks värvist, on vaja auto kuumutada 100 kraadini C. 

Vee baasil autovärv on väidetavalt 99% “küpse” hetkeks, kui auto väljub tootmisliinilt. Viimane 1% värvipinnast väljutavast veest eraldub ca 1 nädala jooksul. See tähendab, et kui auto jõuab kliendini auto diilerite kaudu, on värv juba täielikult “küpse” ja mingeid olulisi keemilisi protsesse seal enam ei toimu. 

Enamus autotootjaid kasutab tänapäeval elektrostaatilist robotiseeritud värvimise meetodit. Kuigi see nüansirohke protseduur on kõikidel autode tootmisliinidel üldistatult tehnoloogiliselt sarnane, on siiski väga palju nn peenhäälestamise võimalusi. Näiteks, enamus auto marke ja mudeleid värvitakse nii, et kontroll-ülevaatus ja võimalike ebatasasuste lihvimine teostatakse ka erinevate värvimise etappide vahel. See tähendab, et auto käib ahjus kuumutamisel pärast igat vahe-etappi: kruntimine, toon-värvimine ja lakkimine. 

Robotiseeritud elektrostaatilise värvimisel on mitmeid eeliseid. Näiteks, robot käsi võib värvida isegi kuni 1 m/s. Elektrostaatikaga on värvi kadu ligi poole väiksem kui värvimisel tavameetodiga (kasulik rahakotile ja keskkonnale).

Robotiseeritud auto värvimine Dürr

Pilt: Dürr

Robotiseeritud värvimise masinad võivad vaheldumisi värvida ligi 40 eri tooni autosid. Värvi vahetamine ja robotkäe puhastamine võtab aega ca 10 sekundit ja sellega kaasnev värvi kadu on ligi 10 ml. No ei tee ükski inimene seda järgi. Mõistagi on robotiseeritud värvmisel tulemus palju ühtlasem, kui mistahes spetsialisti poolt värvitud autod. Inimene väsib ja eksib ikka rohkem.

Siiski on mõnedel soodsamatel autodel see protsess kokku liidetud. See tähendab, et värvitakse kõik eelnevalt mainitud kihid autole ja need “küpsetatakse” ahjus korraga. Miks nii tehakse? Eks määravaks on ikka aeg ja raha. 

Üks väga vähestest on BMW, kes kasutab ka auto lakkimisel pulbervärvimise meetodit. Sellest tulenevalt on BMW värvid ja lakid ka ühed tugevamad. Aga samuti võib see olla ka üks lisapõhjus apelsinikoore taolisele krobelisele pinnale.   

Kas apelsini koort on võimalik (turvaliselt) eemaldada? 

Jah, apelsini koort on võimalik eemaldada. Seda tehakse ka mõnede kallimate automarkide puhul juba tootmisel. See aga on töömahukas ja kallis tegevus. Seetõttu, valdav enamus automarke selle probleemiga ei tegele. 

Kas laki kiht liiga õhuke ei jää? 

Eks iga iluoperatsiooniga kaasneb teatav risk. Seda nii inimeste kui ka autode peal. On läinud inimestel ilulõikused või muud protseduurid nässu, on võimalik ka auto apelsini koore eemaldamisel või poleerimisel tulemus hoopis untsu keerata.

Meie enda mõõtmised on näidanud apelsini koore eemaldamisel lakikulu kuni  10 mikronit. Olgu mainitud, et põhjalik süvapoleerimine võib samuti tekitada “laki kadu” ca 3-5 mikronit. Kui võtta arvesse, et autodel on 120-140 mikronilisest kogu värvkatte paksusest ligi 40-50 mikronit lakki, siis võime öelda, et tegemist on siiski kaalutletud riskiga. See ei ole päris “vene ruleti” mängimine. 

Lisaks võime ka eeldada, et inimene, kes võtab ette sellise iluprotseduuri oma autole, hoolib oma autost ka nii palju, et paneb peale ka korraliku keraamilise kaitse (vaata ka Case Study postitust vedelklaasist), mis osaliselt (1-5 mikronit) kompenseerib laki kadu. 

Samuti on võimalik panna peale kaitsekile, mis muidu võtaks täpselt apelsini koore kuju, kui pinda alt tasaseks ei teeks. See on suhteliselt kallis ja aega nõudev protseduur. 

Üks võimalus on veel panna autole peale lisa lakikiht, enne kui hakata seda tasandama ja poleerima. Ka see on kallis ja isegi aeganõudvam protseduur kui kiletamine.  

Kui on soovi siiski auto märgatavalt ilusamaks saada, siis tuleks alustada riski hindamisest. Nii, nagu iga operatsiooni eel inimesele, tuleks ka auto poleerimisel hinnata, kas autot on varem põhjalikult poleeritud või muid parandustöid tehtud. Kui värvikihi mõõtmisel esineb suuri “anomaaliaid”, siis on mõistlik mitte ette võtta nii põhjalikku tööd. 

Isiklikult, minu arvates, ei ole värvipinna tasandamise risk suurem, kui lihtsalt poleerides. Kui poleerimist teha oskamatult, võib nurkasid/servasid maha poleerida ka ilma värvipinna tasandamiseta. 

Põhjalik poleerimine vs poleerimine apelsini koore eemaldamisega. 

Kui me hakkame autot poleerima ja kriime eemaldama, siis poleerimise padjad kulutavad laki pinda enam-vähem võrdselt, nii laine harjalt kui ka laine põhjast. Kui aga eelnevalt lihvida laineharjad maha ja alles siis hakata poleerima, siis laki kulutamine algab taas laine põhjast. See tähendab, et laki minimaalne paksus jääb peaaegu samaks, mis poleerimisel ilma värvipinna tasandamiseta. 

Seetõttu võiks öelda, et apelsini koore eemaldamine ja poleerimine on mõnes mõttes isegi turvalisem. Nimelt on apelsini koore eemaldamise käigus visuaalselt näha, kui palju on juba lakki “laine harjalt” eemaldatud. Kui aga näiteks poleerime autot ilma pinna tasandamiseta, siis me ei näe ega saa ka kuidagi tajuda, kui intensiivselt me autolt kriimu eemaldamise tarbeks oleme lakki juba “kulutanud”.

Mõni lakk on ju raskemini poleeritav, mõni kergemini. Mõnikord toimivad poleerimise pasta ja padi koostöös paremini, mõnikord mitte nii hästi. Me võime ka olla päris kindlad, et tavalise poleerimise käigus ei kasuta poleerijad iga 5 minuti tagant värvi paksuse mõõtjat, et olla täpsemalt kursis hetkeolukorraga poleeritaval pinnal. Kas seda värvi paksuse mõõtjat üldse on olemas igal poleerimisega tegeleval ettevõttel, see on juba omaette küsimus?  

Apelsini koore eemaldamisel on aga protsessi edenemine visuaalselt kogu aeg näha. Alljärgnevas videos on näha osaliselt tasandatud värvipind. Pinnalt on näha läikivad “laine põhjad”. See tähendab, et natuke on võimalik veel pinda tasandada. Kui neid nn laine põhjasid enam ei ole näha, on pind tasandatud ja valmis poleerimiseks.  

osaliselt lihvitud värvipind

Miks ei eemalda autotootja apelsini koort uutelt autodelt?

Mõningatel andmetel on näiteks mõnede soodsamate Jaapani autode tootmise aeg ca 13 tundi. Samas, kui mõne Saksa luksuslikuma sedaan auto tootmise ajaks on 40 ja rohkem tundi.  Sellise protsesside optimeerimise ja tempo juures on mõistetav, et sinna juurde panna käsitsi apelsini koore eemaldamine (pinna tasandamine  ja poleerimine), tööajaga 15+ tundi, on  liiga kallis ja riskantne lõbu. Teadaolevalt ei ole tänasel hetkel võimalik apelsini koort eemaldada mehaniseeritult/robotiseeritult. Spetsialiseeritud tööjõu rakendamine sellesse protsessi iga auto juurde on lihtsalt liiga kulukas. Keskmine tarbesõiduki omanik ei ole valmis seda kinni maksma. 

Rääkides kuludest, automatiseeritud auto värvimise liin on võimeline värvi vahetama 10 sekundiga. Ühe vahetuse käigus läheb värvi raisku vaid 10 ml. Selline kiirus ja ökonoomsus võimaldab ühel liinil värvida järjest kasvõi 30-40 erinevat värvi autot. 

Lisaks on apelsini koorene värvkate saanud tänapäeva standardiks ja enamus inimesi selle üle ei kaeba. 

Siiski on mõned automargid, mis viimistlevad värvipinda ka käsitsi eemaldades ja poleerides. Mõistagi ei ole selle hinnaklassi autod meie tänavapildis liiga sagedased sõiduvahendid ( näiteks Rolls Royce ja Bentley). 

Niisiis, kui tahad  ebastandardselt ilusa pinnaga apelsini kooreta autot, siis osta endale Rolls / Bentley/Lambo või telli selline apelsinikoore eemaldamine spetsialisti käsitööna. Näiteks meilt :).

Millal jääb auto “apelsini koor” kõige rohkem silma? 

Siin mängivad rolli väga paljud aspektid. Apelsinikoore efekti ei ole tavaliselt näha väga valges, näiteks päikese paistelise ilmaga. Eriti, kui on tegemist metallik värviga. Metallikvärvi puhul peidavad seest vastu helkivad “terad”/”helbed” värvipinna krobelisuse ära. See erinevus on hästi näha alljärgneval pildil. Üleval pool, kus on tugevam valgusallikas, peegeldavad vastu metallik helbed. Seal kus on näha valguse allikas, aga valguse hulk on väiksem, mängib rolli lakipinna profiil.

Auto poleerimine vs apelsini koore eemaldamine millal on näha

Kõige enam tuleb apelsini koor nähtavale varjus. Näiteks, kui valguse hulk on päevaselt veel suur, aga auto ise on näiteks maja varjus. Samuti näed sa värvkatte pinnaprofiili hästi siis, kui päike hakkab juba loojuma. 

Apelsinikoore efekti eemaldamise plussid ja miinused. 

Plussid:

  • Parim võimalik läige sinu autole. 
  • Erinevate detailide värvistruktuuride erinevuse eemaldamine või oluline vähendamine (ka tehaseväril on sageli näiteks esistange ja plekist detailide pindadel erinev värvistruktuur)
  • Keraamika hüdrofoobsus töötab paremini ja seetõttu on ka auto isepuhastuv efekt parem. 

Vaata videot: 

Screenshot 2021 06 04 at 16.27.32

  • Ka remont-värvitud detaili pinna struktuur on võimalik samasuguseks teha. 

Miinused: 

  • Lakikiht jääb ikkagi natuke õhemaks.

Mis saab auto värvkatte tehasegarantiist?

Olles suhelnud peaaegu kõikide brändide ametlike edasimüüjatega, saan järeldada järgmist: Sellist tööd on võimalik teha nii, et ka uue auto värvkatte tehase garantii ei katke. Lähemat infot jagan meeleldi võimalikele tellijatele personaalselt. 

Mis mõjutab hinda?

Hinda mõjutab eelkõige auto suurus ja pinna keerukus. See, kui kriimuline auto on, ei mängi tegelikult suuremat rolli, kuna protsess on oluliselt standardsem, kui lihtsalt poleerimisel. Nimelt, meil ei ole vaja hinnata, kui sügav on kriim või kui kriimuline auto üldiselt on. Kui kriim ei eemaldu apelsinikoore efekti kõrvaldamisega, on see tõenäoliselt liiga sügav, et seda üldse välja poleerida. 

Küsi pakkumist siit:

Error: Contact form not found.

Kokkuvõte

Mõistagi on see teema oluliselt keerukam, kui minu paari leheküljeline kirjutis. Erinevatel autotootjatel on need protsessid isegi mudelite kaupa erinevates tehastes erinevad. Ja tõenäoliselt on nendes protsessides ka palju ärisaladusi kuni pisi nüanssideni välja. Meil ei ole mõtet üritada kõike ära arvata. Oluline kokkuvõte on see, et kes soovib siiski siledat kõrgläikega autot, saab seda tellida näiteks meilt.  See, et 99,9% autosid liikluses on apelsini koorega ja see on ka tegelikult okey ja poleerimise koos keraamilise kaitsega võid ka tellida meilt (tel 5511300, marko@nano-zen.com)

Mõned “naabrist parem” efektiga poleeritud ja vedelklaas kaitse saanud autode pildid:

VW passat alltrack - Orange Peel Removed

Ford Mustang - Orange Peel Removed

Volvo XC90 Orange Peel Remover

Ford Mustang Cabrio Orange Peel Removed