Auto poleerimine.

Kas sellistest kriimudest, nagu alljärgneval pildil on, ka jagu saame? Eks vaata edasi …. Nagu öeldakse, üks pilt räägib rohkem kui tuhat sõna. 

auto poleerimine tartus

Auto poleerimine on tegelikult üsna lai mõiste. Õigemini, see on erinevate ettevõtete ja inimeste poolt erinevalt tõlgendatav. Et Sina, kui autoomanik, saaksid täpselt aru, mida Zen Detailing auto poleerimise all silmas peab, kirjutan selle teema natuke põhjalikumalt lahti. Selle eriala inimesena on mul silma ja kõrva jäänud ka turul lausa eksitavaid sõnakasutusi. 

Näiteks on mõni automaatpesula kasutanud teenuse nimetust “poleerimispesu”. See on minu arvates eksitav seetõttu, et autode poleerimise valdkonda tundvate inimeste jaoks ei ole siin mitte mingisugust efekti autole oodata. Kui võtta arvesse, et harjadega automaatpesula harjad küll paitavad auto pinda mõne “nanoainega”, siis elektrilise poleerijaga pinna töötlemisega ei ole lihtsalt võimalik midagi võrrelda. 

Harjapesu ei eemalda mitte kunagi autolt kriime. See protsess on pigem sarnane koduses majapidamises aknapesuga – pritsid puhastusainet peale ja poleerid lapiga pinna kuivaks. Iga perenainegi teab, et ka kõige õrnemate kriimude eemaldamisega töödeldavalt pinnalt ei ole see tegevus seotud. 

Et Zen Detailingu poole pöörduvad inimesed orienteeruks auto poleerimise teemal paremini, jagan ma auto poleerimise kolmeks põhiteenuseks.  Neid saab loomulikult alati täiendada erinevate lisadega ja nende kohta saad lugeda lõpu poole. 

Auto poleerimine Zen Detailingus. 

I Auto kergpoleerimine ehk läigestamine. 

Inglise keelses veebis oleks sellele teenusele kõige lähedasem vaste “one step paint correction” või “polishing”. See on selline kerge auto poleerimine, kus eesmärgiks on hästi õrnade autopesu kriimude (“swirls”) eemaldamine. Neid õrnasid kriimusid on reeglina näha otsese päikese käes ja näiteks led valgustite all. 

Hajusa valguse korral neid peaaegu näha ei olegi. Vanasti, kui olid kasutusel ainult pöördkäiad (poleerijad), ekstsentrik poleerijaid veel ei olnud saada, siis oligi ehk läigestamise üheks mõõtmeks see, et tumedad autod sillerdasid päikese käes nagu CD plaadid.

auto poleerimine - poleerimise rõngad

Käesoleval ajal ei tohiks küll ükski auto enam niimoodi sillerdada. Läigestamise töö saab ära teha ekstsentrik poleerijaga. 

Millal on sobilik valik läigestamine?

See sõltub paljuski autost ja autoomanikust. Näiteks sobib läigestav poleerimine kõikidele autodele keraamilise kaitse paigaldamise miinimum programmina ettevalmistamisel. Kui välja tuua auto värvid, siis hõbedased ja valged metallik värvid näitavad kriime vähem välja, mistõttu vahest nendele autodele isegi piisab kui teha selline kergem auto poleerimine ehk siis läigestamine. 

Tööaeg ca 5-6 tundi. 

Laki kulu ca 0,5 mikronit.

II Auto poleerimine.

Arvatavasti mõned töökojad samastavad selle teenuse järgnevate mõistetega: auto süva poleerimine, sügav auto poleerimine, põhjalik auto poleerimine jne. Eks igal autode poleerijal on oma taust ja arusaam nendest mõistetest.  Inglise keelses maailmas on selle teenuse kõige lähedasem vaste ehk “compounding and polishing” või mitme astmeline auto poleerimine –  “3-step paint correction”. 

Selle teenuse puhul on juba eesmärgiks eemaldada kõik eemaldatavad kriimud. Mõnikord kasutatakse ka lokaalsete kahjustuste (putuka jäljed) eemaldamiseks liivapaberiga lihvimist. 

auto poleerimine tartuskriimude eemaldamine autolt PÄRAST

Hästi oluline on autoomanikul enne teenuse tellimist täpsustada, mida teenuse pakkuja oma poleerimise teenustega silmas peab. 

Oluline on märkida ka, et põhjalikum auto poleerimine annab autole ka läiget rohkem, kui nn läigestamine. Seda seetõttu, et selle töö käigus tasandatakse natuke ka autode värvi pinda mikrokrobelisuse tasandil.

NB! See ei ole apelsini koore efekti eemaldamine. Vaata alljärgnevast videost, mida sellega silmas peame. 

Tööaeg 1-1,5 päeva. 

Laki kulu 1-5 mikronit. 

III Auto poleerimine koos apelsinikoore efekti eemaldamisega

See on meil nn “top-noch” auto poleerimise teenus, mida minu teada väga paljud (loe: enamus) autode poleerimise töökodasid ei paku. See on teatud mõttes “mitte iga mehe teenus”. Mis see siis täpsemalt on? 

auto poleerimine ja apelsini koore efekti eemaldamine

Kindlasti oled sa märganud oma auto värvipinnal krobelist, apelsini koore sarnast efekti. See on näha hajus valgusega. Maja varjus või pilves ilmaga. Otsese päikese või muu teravama valgusallika käes seda näha ei olegi. Täpsemalt saad apelsini koore efeki kohta autol lugeda alljärgnevate viidete kaudu.  

Blogi: Apelsini koore eemaldamine autolt – JAH või EI?

Accelerista.com: Endine tippkarateka asub võitlusse kehva autovärviga.

Ja teine osa accelerista.com: EKSPERIMENT. Auto apelsinikoorevabaks ehk Lööme värvi läikima!

Tööaeg 2-4 päeva

Laki kulu 3-5 mikronit. 

Auto poleerimine ja selle hinda mõjutavad faktorid. 

Auto poleerimine ja auto suurus.

Tegelikult on päris keeruline kõiki autosid jagada kindlatesse suurus klassidesse. Kui näiteks panna kõik autod üksteise kõrvale pikkuse (suuruse) järjekorras rivvi, siis ilmselt on iga suuruse samm vaid paar sentimeetrit. Värvipinna ruutmeetrite või ruutsentimeetrite hulka vaevalt ühelgi poleerijal õnnestub välja arvutada. Auto suurusklass on lõpuks ikkagi hinnanguline. 

Auto poleerimine ja auto disainiline keerukus. 

Siin on hea tuua võrdluseks paar niinimetatud äärmusliku näidet. Aga põhimõtteliselt on mõned autod pealt siledamad ja teised jälle keerulise pinnavormiga. Võrdleme näiteks vana Audi A80 ja uuemat Honda Civicut. Siis, kas on mingeid lisasid autole paigaldatud. Lõppkokkuvõttes suuremad ja ühtlasemad pinnad on kiiremini poleeritavad ja keerulised osad võtavad rohkem aega. Aga aeg teatavasti maksab. 

Auto poleerimine ja auto värv. 

Võib öelda, et must värv on kõige kriitilisem värv meie silmade jaoks. Kui musta värvi auto on hästi hooldatud, on see väga ilus. Valge või hõbedane auto näitab tööde teostamisel tekkinud vigu oluliselt vähem välja, kui musta värvi auto. Näiteks on silmatorkavalt hästi näha iga pasta jääk, alles jäänud kriim või näiteks tugeva keraamika paigaldamise ebatasasused. Tänasel päeval auto vahatamist, vähemalt meil,  enam ette ei tule. Kõik valivad ikkagi keraamilise kaitse, sest see on niivõrd paljude paremate omadustega. 

Auto poleerimine – värvi defektide hulk ja eemaldamise vajadus. 

Defektid nagu näiteks putukate jäljed, linnu väljaheite söövitused, puuvaigu kahjustused, värvitolm, lendrooste, katlakivi, kõik vajavad eraldi tähelepanu ja süvenemist ning sellega seoses ka aega. Vaja on eraldi hinnata olukorda ja teha nn kiire riskianalüüs. Mõnikord vaja sagedamini mõõta värvi paksust nii kahjustuse eemaldamise eel kui ka selle töö teostamisel vahepeal. 

auto poleerimine mustuse eemaldamine paberiga

Lisateenused. 

Komplektis on teenused ja kauba sageli soodsamad. Näiteks on põhjalikult poleeritud autole palju lihtsam paigaldada keraamilist kaitset. Isegi aine kulu on natuke väiksem. Samuti on näiteks keemilise puhastuse ja poleerimise korral osa kattuvaid töid auto ettevalmistamisel. Seetõttu on ka neid teenuseid koos tellides nn tüki hind soodsam. 

Püsiklient

Pidades silmas ka eelnevalt mainitud auto poleerimise tööd mõjutavaid nüansse, miks on auto poleerimine hinnakirjas nn “alates hinnaga”. Kogu eelneva hindamisel võtan kindlasti arvesse ka seda, kes on varasemalt minu majja raha toonud. Samuti, kui tellitakse ühest perest tööd mitmele sõidukile, võtan seda kindlasti arvesse. 

Sesoonsus. 

Autode poleerimine ja vahatamine (keraamiline kaitse) on paratamatult hooajalised teenused. Kui kevadel on lumi läinud ja rahval on soov saada oma auto suveks särama, siis on reeglina kõikides töökodades teatav järjekord ja ooteaeg. Kõik poleerimise töökojad on hinnapakkumistega mõnevõrra vähem paindlikud. Soodsama hinna saamiseks tasub vältida nn tipphooaega. 

Rattad ja koopad. 

Midagi ei ole teha. Mõne velje korralikult puhtaks pesemine võtab rohkem aega. On selle põhjuseks siis pikalt hooldamata olemine (paksult piduritolmu, roostet või pigi plärakaid täis) või siis disainiline keerukus (näiteks palju või keerukad kodarad). Mõlemal juhul kulub rohkem aega ja aineid. 

Auto poleerimine ja mõlkide eemaldamine. 

Kui auto on väga kriimuline ja ka pesemata, siis paljud mõlgid välja ei paistagi. Vähemalt need ei jää silma. Kui poleerida auto ära, siis muutub iga pinna ebatasasus kordades märgatavamaks. 

On sagedased juhtumid, kui pärast auto poleerimist jäävad mõned väikesed mõlgikesed maksimaalset nauditavat emotsiooni varjutama. Osadel juhtudel, on mõlke võimalik eemaldada ka pärast poleerimist ja keraamilise kaitse paigaldamist. Osadel juhtudel kasutatakse mõlkide eemaldamisel ka liimiga pinna pealt mõlgi välja tõmbamist. Sellisel juhul keraamiline kaitse ei võimalda mõlki eemaldada (või vähemalt raskendab seda tublisti). 

Auto poleerimine – kõrgus ja maasturi puhul katuse. 

Maasturite katuse poleerimine on kindlasti tülikam (riskantsem ja aega nõudvam). Kõike on vaja teha puki pealt ebamugavas või mitte ergonoomilisest tööasendis. Alati ei saa kasutada poleerija hoidmiseks kahte kätt. See on ka kindlasti väike lisa aja kulule.

Täida alljärgnev vorm ja küsi pakkumist oma auto poleerimiseks.